Doporučená očkování při cestách do našich destinací
ZÁKLADNÍ OČKOVÁNÍ
Při cestách kamkoli do zahraničí je vhodné si zkontrolovat, že máte v pořádku platnost pravidelných očkování (spalničky, záškrt, příušnice). Nezapomeňte také na přeočkování proti tetanu.
DOPORUČENÁ OČKOVÁNÍ
Na cesty do exotických zemí (Srí Lanka, Indie, Thajsko, Mauricius, Egypt, Dominikánská republika) se doporučují navíc očkování proti následujícím nemocem:
- hepatitida A (nejpozději 14 dní před odjezdem)
- hepatitida B (nejpozději měsíc před odjezdem)
- břišní tyfus (nejpozději 14 dní před odjezdem)
PREVENCE ONEMOCNĚNÍ
Kromě očkování jsou také velmi důležitá preventivní opatření proti nákaze:
- pijte pouze balenou vodu
- k čištění zubů používejte pitnou vodu
- konzumujte pouze dostatečně tepelně zpracované potraviny
- čerstvé potraviny konzumujte jen dostatečně omyté
- důkladně si několikrát denně myjte ruce
Očkování: probíhá dvěma očkovacími dávkami v průběhu jednoho roku. Imunita se vytvoří již po 14 dnech od podání první dávky, druhá dávka poskytne dlouhodobou ochranu. Je možná i kombinovaná vakcína společně s hepatitidou B.
Hepatitida B
Neboli žloutenka typu B se přenáší krví nebo pohlavním stykem, případně nedostatečně sterilizovanými nástroji u lékaře, v tetovacím salonu či při akupunktuře.
Příznaky jsou podobné, jako u žloutenky typu A, ale je zde podstatně vyšší riziko rozvinutí do chronické fáze onemocnění, které může dlouhodobě vést až k cirhóze a selhání jater.
Očkování probíhá třemi očkovacími dávkami, druhá se aplikuje po měsíci od první, třetí pak po půl roce. Imunita se vytvoří asi 14 dní po podání druhé dávky, ale plná imunita vzniká až po podání dávky třetí. Je možná i kombinovaná vakcína společně s hepatitidou A.
Břišní tyfus
Je onemocnění způsobené bakterií Salmonella typhi, která se dobře šíří v teplém a vlhkém klimatu. Přenáší se zejména kontaminovanou vodou a potravinami. Mezi hlavní příznaky patří horečka, bolesti hlavy, zastřené vědomí, nechutenství a celkové vyčerpání. Dále pak bolesti břicha, může se objevit i zvracení, zácpa či průjem. Mezi nejvážnější možné komplikace patří krvácení do střev a zánět pobřišnice. Doba mezi nákazou a onemocněním je 5-21 dní.
Očkování probíhá jednou dávkou, imunita se vytvoří asi 14 dní po podání.
KDE SE NECHAT OČKOVAT?
Někdy očkování provádí přímo praktický lékař, který však obvykle musí vakcínu objednat. Nejrychlejší variantou jsou očkovací centra, která se nachází ve většině měst - kompletní mapu najdete zde. Níže najdete odkazy na některá z očkovacích center v Brně a Praze.
Očkovací centra v Praze
Očkovací centra v Brně
DALŠÍ OČKOVÁNÍ
Tato očkování zvažte v případě, že se plánujete pohybovat na venkově, v džungli nebo obecně mimo turistické oblasti:
- vzteklina (přenáší se pokousáním toulavým psem nebo divokým zvířetem, zejména opicemi)
- horečka dengue (přenáší se komářím kousnutím)
- japonská encefalitida (vzácná, ale závažná nemoc přenášená komáry)